Astra Coupé Club

Forum Polskiego Klubu Astry Coupe
Teraz jest 28 marca 2024, o 20:41

Strefa czasowa: UTC + 1


Regulamin działu


Tutaj rozmawiamy o sprawach, które nie pasują do innych działów technicznych lub tyczą się całego auta.

  1. Zanim otworzysz nowy wątek użyj szukajki.
  2. Nie wrzucaj linków do aukcji.



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 86 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: 95 czy 98
PostNapisane: 9 lutego 2013, o 00:45 
Wszystko jeden pies, jesli chcecie lepsze paliwo to v-power d shella.


Góra
  
 
 Tytuł: Re: 95 czy 98
PostNapisane: 9 lutego 2013, o 09:12 
PIOTR napisał(a):
Panowie, moja rada jest taka - poczytajcie o paliwach ;)

Wiecej oktanow - ciezsze spalanie.
Wiec efektywnosc automatycznie bedzie mniejsza.

Kiedys spotkalem sie z bardzo fajnym artykulem na ten temat.
Poza tym - silniki sa przystosowane do lania 95 okt, jezeli zachodzi potrzeba lania 98 jest o tym jasna informacja (np let po programie)


Ok Piotrek, poczytałem o paliwach i jak zawsze fizyczno-naukowe doświadczenia i zależności do mnie przemawiają i w to wierze. Chyba zacznę spowrotem tankowac 95, ale pozostaje tylko jedno, ważne pytanie:

Dlaczego 98okt. pali mniej???

EDIT:
Link zapewne do tego artukułu o którym mówiłeś: http://secretservice.za.pl/95kontra98.pdf


Góra
  
 
 Tytuł: Re: 95 czy 98
PostNapisane: 9 lutego 2013, o 09:17 
Offline
Forum Admin
Forum Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 kwietnia 2007, o 20:13
Lokalizacja: CGD/SB
Imię: Krzysiek
Silnik: Z20LET
Aktualny samochód: BMW X5
Cytuj:
Wszystko jeden pies, jesli chcecie lepsze paliwo to v-power d shella.


właśnie że nie.jak Piotr wspomniał jak znajdę wstawię artykuł o paliwach.bez sensem jest lanie 98 do wolnossaka

_________________
https://www.facebook.com/RYBA-garage-1849542501947522/

Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: 95 czy 98
PostNapisane: 9 lutego 2013, o 10:01 
Ale ja się zgadzam z Piotrem ;).
Leje się taką benzynę jaką producenta zaleca. Wyjątkiem mogą być mocne modyfikacje, wtedy może być potrzeba zalania więcej oktanów.
Wszystkie te opowieści o niższym spalaniu, cichszej pracy, itp to efekt placebo.
Zresztą 90% paliw sprzedawanych w Polsce pochodzi od Orlenu i Lotosu, niezależnie czy to Statoil, Nestle, BP czy Shell ;). U nas na Mazowszu z bazy w Emilianowie brane jest paliwo. Te wszystkie Vervy i Ultimaty to zwykłe paliwa z polskiej dystrybucji, do których dodawane są jakieś uszlachetniacze. Jedyne, które jest importowane to Shell V Power Racing właśnie.

Jak ktoś chce, to może się pobawic jak tutaj:
http://avensis.info/viewtopic.php?f=69&t=15452&start=75


Góra
  
 
 Tytuł: Re: 95 czy 98
PostNapisane: 9 lutego 2013, o 12:15 
Offline
Stara Gwardia
Stara Gwardia
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 6 października 2009, o 22:54
Lokalizacja: Łódź
Imię: Krzysztof
Silnik: inny
Tak tylko w Polsce benzyna 95 ma góra 93 oktany.Zwykła 98 ma ok.95 oktany.Tankując 98 mamy naprawdę 95.Dobrze kolega napisał jedyna importowana benzyna to Shell V Power Racing.Ten kto tankował w Niemczech wie jaki mamy szajs na stacjach benzynowych.Przy pomiarach na stacji jak jest dostawa średnio 95 ma góra ok 92-93 oktany.Z tego co wiem nie może być mniej niż 92 oktany.

_________________
Suzuki Swift 1.0GL 53KM 2003r.
Astra Coupe Turbo 245 KM 371 Nm ''już zostały tylko miłe wspomnienia''
Audi S4 Avant quattro 344 KM 410 Nm
Opel Zafira B OPC 240 KM 320 Nm krzysiek44


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: 95 czy 98
PostNapisane: 9 lutego 2013, o 12:21 
Offline
Stara Gwardia
Stara Gwardia
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 6 sierpnia 2010, o 16:54
Lokalizacja: Warszawa
Imię: PIOTR
Silnik: inny
lukas800900 napisał(a):
PIOTR napisał(a):
Panowie, moja rada jest taka - poczytajcie o paliwach ;)

Wiecej oktanow - ciezsze spalanie.
Wiec efektywnosc automatycznie bedzie mniejsza.

Kiedys spotkalem sie z bardzo fajnym artykulem na ten temat.
Poza tym - silniki sa przystosowane do lania 95 okt, jezeli zachodzi potrzeba lania 98 jest o tym jasna informacja (np let po programie)


Ok Piotrek, poczytałem o paliwach i jak zawsze fizyczno-naukowe doświadczenia i zależności do mnie przemawiają i w to wierze. Chyba zacznę spowrotem tankowac 95, ale pozostaje tylko jedno, ważne pytanie:

Dlaczego 98okt. pali mniej???

EDIT:
Link zapewne do tego artukułu o którym mówiłeś: http://secretservice.za.pl/95kontra98.pdf


A dlaczego jak raz przejade z ochoty na wole to spali mi 7 litrów, a drugi raz przejade to spali 15 litrów? ;)
Wszystko zalezy od stylu jazdy.

Z tego co pamietam jedynym potwierdzonym faktem o mniejszym spalaniu 98, to jest to mozliwe przy stalym obciazeniu silnika - np na trasie.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: 95 czy 98
PostNapisane: 9 lutego 2013, o 12:23 
No to nic tylko sie cieszyc nawiązując do wczesniejszego artykułu. Tankując 93 oktany spalanie będzie jeszcze łatwiejsze i silnik będzie produkował więcej koni :D

Ok Piotr teraz mam zadanie. Zatankuje 95 po dłuższym czasie i sprawdze.


Góra
  
 
 Tytuł: Re: 95 czy 98
PostNapisane: 9 lutego 2013, o 12:25 
Offline
Forum Admin
Forum Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 kwietnia 2007, o 20:13
Lokalizacja: CGD/SB
Imię: Krzysiek
Silnik: Z20LET
Aktualny samochód: BMW X5
PIOTR napisał(a):
Z tego co pamietam jedynym potwierdzonym faktem o mniejszym spalaniu 98, to jest to mozliwe przy stalym obciazeniu silnika - np na trasie.


ja testowałem kiedyś na trasie i wyszło mi 2 setki mniej niż na 95.styl jazdy mam taki sam.

_________________
https://www.facebook.com/RYBA-garage-1849542501947522/

Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: 95 czy 98
PostNapisane: 9 lutego 2013, o 12:27 
Offline
Stara Gwardia
Stara Gwardia
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 6 sierpnia 2010, o 16:54
Lokalizacja: Warszawa
Imię: PIOTR
Silnik: inny
Smialo mozesz lac :)

Zatankuj tylko na dobrej, pewnej stacji.
Ja (wbrew waszym opiniom) obie moje coupety taknkowałem (i dalej tankuje) na jednej, konkretnej stacji Orlenu.
No, wiadomo, ze bedac poza wwa zdarzaly sie miedzytankowania ;)

Zawsze bylem zadowolony.

Kiedys tankowalem tez v power racing - tutaj w porownaniu do 95 odczulem roznice na +, co potwierdzaja eksperymenty. Jednak, ze to nie byl silnik za bardzo przystosowany do takiego paliwa, a i roznica w cenie zrobila sie ogromna, to uznalem ze to bez sensu.

Teraz do porobionego leta tankuje zawsze verve.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: 95 czy 98
PostNapisane: 9 lutego 2013, o 12:31 
A propos stacji to czytałem o jakims raporcie UOKiKu, czy NIKu i W warszawie wszystkie stacje spełniały kryteria. Jedynie jakies pojedyncze stacje na obrzeżach Mazowieckiego były do d***.


Góra
  
 
 Tytuł: Re: 95 czy 98
PostNapisane: 9 lutego 2013, o 12:36 
Offline
Stara Gwardia
Stara Gwardia
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 6 sierpnia 2010, o 16:54
Lokalizacja: Warszawa
Imię: PIOTR
Silnik: inny
Kontroluja, to sie boja i daja paliwo takie, jakie trzeba.
A wiecie, ze czesto jest tak, ze np 1 ta sama cysterna zaopatruje 5 stacji roznych marek?

Jedzie sobie taka cysterna z Orlena, wjezdza na stacje Orlen, upuszcza troche paliwa i jedzie sobie dalej, zajeżdża na Lotos. Upuszcza troche, i jedzie na BP. Ma jeszcze troche, to i o Auchan zahaczy ;)

Oczywiście wszystkie nazwy są przypadkowe.
90% paliw na polskim rynku pochodzi właśnie od PKN Orlen.

Wybierając stację patrzcie też na jej świeżość - co odbije się na stanie zbiorników pod ziemią - im nowsze, tym lepsze.

Jeszcze inna ciekawostka - tankując paliwo 95 na stacji Orlen nie musimy tankowac 95 dostarczanego przez orlen.
Bo stacje sa na franczyzie, a warunkiem posiadania takiej stacji jest posiadanie w ofercie paliw verva od orlenu.
95 mozna brac nawet od "wujka staska" ;)


Ostatnio edytowano 9 lutego 2013, o 12:49 przez PIOTR, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: 95 czy 98
PostNapisane: 9 lutego 2013, o 12:41 
A czy teraz wszędzie jest zawartość 5% bioetanolu? To może na Auchan będę tankował, bo najtaniej, ale oni zawsze brali z Petrochemii Płock.


Góra
  
 
 Tytuł: Re: 95 czy 98
PostNapisane: 9 lutego 2013, o 15:12 
Offline
Forumowicz
Forumowicz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 lipca 2012, o 20:12
Lokalizacja: Łomianki
Imię: Michał
Silnik: Z22SE
lukas800900 napisał(a):
Dlaczego 98okt. pali mniej???


Racja, zgodzę się, że ta znikoma różnica w dynamice, może być złudzeniem, ale spalanie sprawdzałem kilkukrotnie, na tym samym odcinku, z takim samym stylem jazdy, i za każdym razem wychodzi mi 0,5L mniej.

Aż muszę zrobić chyba eksperyment jak lukas800900 :D , tylko poczekam do wiosny jak już będą plusowe temp, na jakiś miesiąc przerzuce się na 95 zobaczymy co mi wyjdzie :) .

Dodam jeszcze, że spalanie liczyłem także sam, bo komp zawyża mi ok. litra. Ale po odjęciu tego litra wyniki były te same, czyli za każdym razem te ok. 0,5L mniej na 98.

Zobaczymy co wyjdzie, napisze wynik testu w tym temacie, wszystko możliwe, może powrócę do 95 :)

_________________
My garage

Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: 95 czy 98
PostNapisane: 10 lutego 2013, o 01:31 
Offline
Stara Gwardia
Stara Gwardia
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2 września 2007, o 00:41
Lokalizacja: Warszawa
Imię: Adrian
Silnik: inny
krzysiek44 napisał(a):
w Polsce benzyna 95 ma góra 93 oktany.Zwykła 98 ma ok.95 oktany

Skąd masz te dane, ktoś Ci gdzieś powiedział, gdzies usłyszałeś???
Ja mam dane z Orlenu i 95 ma zazwyczaj około 94,3 a 98 ma około 96. Więc jak nie wiesz dokładnie to nie powielaj bzdur.
PIOTR napisał(a):
A wiecie, ze czesto jest tak, ze np 1 ta sama cysterna zaopatruje 5 stacji roznych marek?

Cysterna nie posiada odrębnych pięciu komór, a zamawia się zbiornikami. Przykładowo stacja zamawia paliwo to bierze cysterne w której w jednej komorze jest ON, w innych pary Pb95, a w innej Pb98. Zresztą nie da się zamówić 1/5 cysterny - to za mała ilość :)
PIOTR napisał(a):
stacje sa na franczyzie, a warunkiem posiadania takiej stacji jest posiadanie w ofercie paliw verva od orlenu

Kolejna bzdura. Warunkiem franczyzy jest branie pełnej oferty Orlenu, czyli Pb95, Pb98, verva, ON, ON Verva. Jedynie do gazu nie mają wyłączności.

Jeśli ktoś się nie zgadza z tym co napisałem to poproszę o skan jakiegoś dokumentu na potwierdzenie, bo piszecie głupoty!!!!
Jak trzeba będzie to i ja poskanuje i zapodam, ale tylko jako udowodnienie, a nie na czyjeś widzimisie :)
W zwykłym silniku nie odczuje się róźnicy między 95 a 98. Przy modyfikowanych jest zalecane 98, ze względu na spalanie stukowe. A jak ktoś pisze, że mu 98 mniej pali to niech dobrze zmierzy i jedzie tak samo, a nie ma odczucia, że lepiej idzie, mniej gazu wciska, itp :)

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: 95 czy 98
PostNapisane: 10 lutego 2013, o 08:10 
kolezka, a powiedz mi, bo nikt mi nie udzielil odpowiedzi. Wszystkie paliwa na rynku maja yeraz dodatek boietanolu do 5%?


Góra
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 86 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Regulamin Forum Astra Coupe Club
Created by Titleist & Coube    Managed by Astra Coupe Club Team
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL